BLOG

ÚSPEŠNÝ MATURANT:

AKO ZVLÁDNUŤ ÚSTNU ČASŤ MATURITY

Zdravím Ťa, milá maturantka, milý maturant!

Verím, že písomné maturity, test a sloh máš úspešne za sebou a že výsledok bude podľa Tvojich predstáv.

Dneska sa pozrieme na ďalšiu časť maturitnej skúšky, a to je ústna skúška. Začína sa maturovať okolo 20. mája, uvidíš aký termín vychytáš Ty.

Chcela by som Ti v tom blogu pomôcť sa trošku pripraviť, aby si vedel/a čo máš čakať. Ak by si si radšej pozrel/a tieto infošky vo forme videa, nájdeš ho na mojom Youtube: Lektorka Kika. 

Tak poďme na to.


PODCAST VERZIA

VIDEO VERZIA


ÚSTNA ČASŤ MATURITY Z ANGLICKÉHO JAZYKA

Príprava na ústnu časť maturity z anglického jazyka môže byť pre mnohých jednoduchá, no aj tak je stále veľmi dôležitá. Na začiatok Ti chcem pripomenúť, že je naozaj nápomocné, keď si budeš trénovať svoj prejav na ukážkových zadaniach, ktoré nájdeš na internete alebo vo svojej školskej učebnici. Tento spôsob prípravy Ti pomôže stať sa sebavedomejším/ou a primerane reagovať na akúkoľvek otázku, nie len na tú, ktorá je súčasťou zadania.

Ja viem, že veľa krát Ti možno príde trápne rozprávať si sám pre seba/sama pre seba, ale je to naozaj skvelý spôsob ako si jednotlivé zadania alebo často objavované otázky nacvičiť.

Ústna časť maturity z angličtiny sa delí na tri hlavné časti zahŕňajúce rôzne témy alebo okruhy. Každý študent si vyžrebuje jednu maturitnú otázku, pričom má k dispozícii 20 minút na prípravu a potom následne 20 minút na odpoveď.

  1. Opis obrázkov/práca s obrázkami  - 5 minút

  2. Hlavná časť otázky (konkrétne otázky k 1 konverzačnej téme) – 10 minút

  3. Situačná úloha/hranie rolí – 5 minút – ale z mojej skúsenosti sú to vždycky tak 3 minútky, pretože už sa zabavíte pri jednotke a dvojke, na tú trojku často nezostáva dostatok času, ale samozrejme treba byť pripravený na všetky tieto tri časti.

Pri opise obrázkov sa od Teba očakáva, že budeš vedieť opísať činnosti na obrázku s použitím prítomného priebehového času (Present Continuous), že vieš použiť predložky/predložkové väzby (napr. in the picture, in the foreground/in the background, on the left/on the right, atď.), že vieš polemizovať o udalosti na obrázku (napr. She’s probably feeling .../It looks like … They might be …), a v neposlednom rade by si mal/a vedieť identifikovať a opísať osoby alebo veci na obrázku, bližšie ich špecifikovať (napr. The woman in black jeans ...) a vyjadriť svoj názor na danú situáciu/tému (napr. In my opinion/from my perspective/from my point of view).

Vždycky opisuj obrázok podľa zadania, to znamená, že NEodpovedaj na otázky, ktoré v zadaní nie sú. Ak od Teba NEchcú opisovať obrázok ako taký, že čo tam vidíš, ale chcú skôr polemizovať o tom ako sa ľudia na obrázku cítia, tak určite choď rovno na vec, pretože to potom znamená, že Ty rozumieš tomu zadaniu. Ak začneš zbytočne opisovať niečo čo nemáš opisovať alebo niečo čo zadanie od Teba nevyžaduje, tak tam strácaš body, pretože je tam predpoklad, že zadaniu nerozumieš.

Aby si dostal/a dobrú známku, je kľúčové odpovedať celými a rozvitými vetami. Naozaj veľmi dôležitý point. Krátke odpovede ako „Yes,“ „No“ alebo „Maybe“ nie sú ukazovateľmi Tvojich znalostí a jazykových kompetencií.

Ak sa ocitneš v situácii, kedy potrebuješ viac času na premyslenie odpovede, niečo Ťa zaskočí, je užitočné použiť frázy ako „Let me think about it.../Hard to say.../Well, I have never thought about it.../” atď. Kupuješ si tým, ale zároveň nie si ticho.

V prípade, že si nespomenieš na konkrétne slovo, ktoré chceš povedať, je vhodné situáciu zachrániť popisom daného predmetu alebo pojmu. Táto stratégia Ti umožní pokračovať v konverzácii bez výraznejšej straty bodov. Napríklad, nevieš ako sa povie štetec? Skús niečo ako „It is a thing used to paint a picture.“ (Ak by si nevedel/a je to a „brush“ or a „paintbrush.“)

Čakať Ťa môžu témy ako simulácia alebo „role play“ rôznych situácií, napríklad objednanie si kompletného menu v reštaurácii, prípadne nejaká interakcia s čašníkom, reklamácia tovaru, ak nie si spokojný s niečím možno s veľkosťou alebo s pokazeným tovarom, simulácia pracovného pohovoru, vedenie dialógu za účelom dosiahnuť kompromis, dohodnutie sa na spoločnej činnosti (vyjadrenie preferencií, dávanie návrhov), presviedčanie (argumentovanie v prospech/neprospech niečoho), pýtanie si informácii, dávanie rád a odporúčaní, rezervácia hotelovej izby, simulovanie návštevy u lekára alebo opísanie svojich príznakov/zranení, atď. Takže naozaj témy z bežného života sa tam môžu objaviť.

Takže, Tvoj úspech závisí od dôkladnej prípravy, schopnosti dobre reagovať na rôzne typy otázok a úloh, a efektívneho využívania svojich jazykových zručností. Ukáž svoju slovnú zásobu, ukáž gramatiku, ktorú ovládaš, o to lepšiu známku dostaneš.

Ak si študent/ka, ktorý/á túto jazykovú zručnosť v ústnom prejave nemajú, kľudne choď do jednoduchší viet, ale snaž sa dodržať aspoň akú – takú gramatickú správnosť a zároveň siahni po synonymických vyjadreniach v nejakom menšom rozsahu. Toto si vieš pripraviť dopredu, pohľadaj si synonymá ku frekventovaným slovám napríklad ku slovám ako good/bad.

Tréning, strategické myslenie a sebavedomie sú kľúčové komponenty, ktoré Ti pomôžu dosiahnuť výsledok podľa Tvojich predstáv. To sebavedomie získaš práve tým, že si budeš nahlas odpovedať na jednotlivé otázky.

STIAHNI SI MATURITNÝ EBOOK ZDARMA

STIAHNI SI MATURITNÝ EBOOK ZDARMA ↓

ZHRNUTIE

Verím, že si si z tohto blogu zobral/a to, čo je pre Teba užitočné, že som Ti túto časť maturitnej skúšky priblížila a dala nejaké tipy.

Na mojom instagrame Lektorka Kika, vo výbere Maturita, nájdeš množstvo ďalších užitočných tipov.

Prajem Ti veľa šťastia a trpezlivosti pri príprave na maturitu!

Dočítania nabudúce, bye bye!

Tvoja lektorka Kika


Autor:
Lektorka Kika