BLOG
ÚSPEŠNÝ MATURANT:
AKO NA LISTENING V MATURITNOM TESTE
Zdravím Ťa, milá maturantka, milý maturant!
Verím, že sa máš dnes skvele a postupne sa pripravuješ na maturitnú skúšku z anglického jazyka.
Témou tohto blogu je prvá sekcia maturitného testu, a to práve Listening. Listening obsahuje Multiple Choice, kde vyberáš z možností A, B, C alebo D podľa nahrávky v druhej časti vyberáš z možností True, False alebo Not Stated (správne, nesprávne, alebo nebolo spomenuté). V tretej časti dávaš jednotlivé tvrdenia do správneho poradia.
Ak by si si radšej tento blog vypočul/a alebo pozrel/a, nižšie nájdeš odkaz na podcastovú epizódu a na mojom youtubovom kanále Lektorka Kika nájdeš aj videjko. Vyber si čo Ti vyhovuje.
Poďme si spomínané úlohy rozobrať podrobnejšie:
PODCAST VERZIA
VIDEO VERZIA
LISTENING - SEKCIA I V MATURITNOM TESTE
V Multiple Choice musíš rýchlo preskenovať, čo je v zadaní napísané a snažiť sa zachytiť kľúčové slová. Na to všetko máš 2 minútky, a to je naozaj krátky čas.
Zároveň sa nedaj pomýliť, pretože rozprávač môže spomenúť kľudne aj viaceré možnosti, ktoré sú ponúkané. Práve v tomto Multiple Choice buď opatrný/á, keď hneď na začiatku Listeningu počuješ “správnu odpoveď”, pretože na 90% to nebude zrovna tá prvá možnosť. Rozprávač sa Ťa snaží pomýliť. Preto si radšej vypočuj celú nahrávku a snaž sa zachytiť všetky informácie až do konca.
Zameraj sa na detaily. Častokrát v nahrávke povedia správnu odpoveď synonymicky, a to znamená, že nepoužijú rovnaké slová, ako tie, čo sú napísané v zadaní, ale budú sa to snažiť vyjadriť inou formuláciou.
Pozor na slovíčko ‘but’, pretože to môže naznačovať, že rozprávač za ním povie správnu odpoveď.
Keď nezachytíš správnu odpoveď, nepanikár, neanalyzuj, ale sústreď sa práve na to, čo v nahrávke hovoria. Keď pochopíš to, čo v nahrávke povedali, jednoduchšie sa Ti vyberie správna odpoveď. Na konci budeš mať čas sa vrátiť.
No a určite označ nejakú možnosť, aj keď si si nie “nastopro” istý/á, pretože môže sa stať, že naozaj dobre trafíš.
Pokračujeme s 2. časťou Listeningu, ktorá je cvičenie True, False alebo Not Stated.
Poďme si vysvetliť, čo vlastné Not Stated znamená, pretože robí študentom najväčší problém. Not Stated označuj vtedy, ak tam nie je žiadna priama zmienka s konkrétnym tvrdením, ktoré máš napísané v zadaní, alebo sa tam nenachádza žiadna informácia súvisiaca s tým tvrdením.
To, že použijú rovnaké slová v nahrávke, ako v tvrdení, o ktorom rozhoduješ, neznamená, že tvrdenie je správne. Chcú Ťa len zmiasť respektíve poriadne otestovať. Treba sledovať význam, nie slovíčka. Potrebuješ sa zamerať na spomínané synonymické vyjadrenia, pretože tie bývajú väčšinou správne a nie zavádzajúce.
Ak časť tvrdenia súhlasí s tým, čo si počul/a v nahrávke, a časť nie, označ možnosť ‘nesprávne’.
Tiež sa nespoliehaj na svoj predpoklad ohľadom témy, ale sústreď sa na to, čo naozaj v nahrávke povedia.
Ak nezachytíš odpoveď, nepanikár a počúvaj nahrávku ďalej. Vrátiš sa k tomu, keď nahrávka skončí. Ako som už povedala, aj keď náhodou nevieš na 100% správnu odpoveď, vždy označ nejakú možnosť.
Dostali sme sa teda do 3. časti, za mňa aj zo skúseností najjednoduchšej časti, a tou je dať tvrdenia do správneho poradia. Tu treba poriadne počúvať a určite čakať synonymické vyjadrenia, pretože potom by to bolo naozaj veľmi jednoduché. Málo krát sa stane, že povedia to isté.
Tiež si treba dobre prečítať zadanie a začiatok nahrávky, aby si vedel/a, o čom budeš vlastne počúvať. Tu niekedy pomôže aj logika, ale hlavne Ťa to uvedie do témy.
V nahrávke rozdeľujú jednotlivé typy. Tým, že povedia tip number one, two, three, a tak ďalej. Takže tu budeš presne vedieť, ktorý typ zrovna označuješ.
Opäť, nepanikár, sústreď sa na nahrávku. A určite nezabudni aj tu označiť za každú cenu nejakú možnosť.
V každej časti budeš nahrávku počúvať dvakrát. To znamená, že v prvom kole sa zoznámiš s témou, pravdepodobne zodpovieš nejakých 60-70% počutého. Ak aj nie, neboj sa, v druhom kole to dobehneš a na konci celého Listeningu budeš mať čas dopísať si, ktorá možnosť je správna, alebo teda označiť to, čo je potrebné v každom zadaní.
Určite si nezabudni podrobne prečítať každé zadanie. Odporúčam Ti, aby si sa s testami vopred zoznámil/a. Na viacerých stránkach na internete nájdeš testy z predošlých ročníkov. Na maturite Ťa tak aspoň nič neprekvapí.
STIAHNI SI MATURITNÝ EBOOK ZDARMA
↓
STIAHNI SI MATURITNÝ EBOOK ZDARMA ↓
ZHRNUTIE
Maturita patrí k dospievaniu, všetci sme si ňou prešli. Určite sa nemusíš kvôli nej stresovať, aj keď viem, že to sa jednoducho hovorí, ale ťažko urobí. Je dôležité precvičiť si jednotlivé časti a ako sa hovorí, šťastena praje pripraveným.
To už je na dnes všetko. Ďakujem, že si si tento blog prečítal/a až do konca a verím, že tieto informácie boli pre Teba užitočné.
V ďalšom blogu/podcaste/videu si preberieme druhú sekciu, a to Language in Use.
Dočítania na budúce, bye bye!
Tvoja lektorka Kika
Autor:
Lektorka Kika