BLOG

ÚSPEŠNÝ MATURANT:

AKO NA LANGUAGE IN USE V MATURITNOM TESTE

Zdravím Ťa, milá maturantka, milý maturant!

Verím, že sa máš dnes skvele a postupne sa pripravuješ na maturitnú skúšku z anglického jazyka.

V predošlom blogu sme sa bavili o Listeningu, alebo teda o počúvaní s porozumením. Dnes sa opäť pozrieme na maturitu v anglickom jazyku, konkrétne sekciu č. 2, čo je Language in Use. Táto časť sa venuje najmä gramatike a slovnej zásobe.

Čo by som chcela v prvom rade zdôrazniť je, že tieto články o maturitnom teste sú vhodné aj pre študentov, ktorí sa pripravujú na nejaký anglický certifikát napríklad Cambridge, pretože formáty úloh v maturitnom teste a teste na certifikát sú podobné alebo rovnaké.

Ak by si si radšej tento blog vypočul/a alebo pozrel/a, nižšie nájdeš odkaz na podcastovú epizódu a na mojom youtubovom kanále Lektorka Kika nájdeš aj videjko. Vyber si čo Ti vyhovuje. 

V neposlednom rade si nezabudni stiahnuť Maturitného sprievodcu (ebook), ktorý nájdeš v odkaze na konci blogu. Nachádzajú sa tam ukážky k jednotlivým cvičeniam a podrobnejšie v ňom rozoberám správne odpovede.

Poďme na to. 


PODCAST VERZIA

VIDEO VERZIA


LANGUAGE IN USE - SEKCIA II V MATURITNOM TESTE

Prvá časť Language in Use obsahuje Multiple Choice, čo znamená, že si vyberáš z možností A, B, C alebo D.

Na čo si v tejto časti dať pozor?  Je veľmi dôležité najskôr si prečítať celý text, aby si porozumel/a kontextu. Potom je oveľa jednoduchšie dopĺňať, keď vieš, o čom je reč.

Zvyčajne prvá odpoveď, ktorá Ti príde správna, je správna. Pretože Tvoja hlava vie, že už to niekde takto videla použité, alebo to niekde počula. Takže to, čo Ti prvé napadne, tam rozhodne môžeš dať.

Častokrát majú jednotlivé možnosti rovnaký význam v preklade do slovenčiny. V takýchto prípadoch je dôležité si všímať celú frázu a kontext, nie preklad. To znamená, že čím viac čítaš a počúvaš autentické texty alebo nahrávky, tým lepšie sa Ti tieto jednotlivé frázy zapamätajú a máš väčšiu šancu vybrať správnu odpoveď.

Poďme sa pozrieť na druhú časť Language in Use, a tou je Open Clause/Cloze, to znamená dopĺňanie slovíčok do textu bez akejkoľvek inej pomôcky.

Opäť je dôležité si prečítať celý text. Potrebuješ poznať kontext a vedieť o čom sa tam rozprávajú, o čom tam píšu. Vždy to je jednoduchšie, ako keď dopĺňaš hneď.

Potom si treba prečítať celú vetu, do ktorej dopĺňaš a niekedy je fajn si prečítať aj predošlú alebo nasledujúcu vetu.

Ak už si nevieš poradiť skús si vetu preložiť, niekedy sa podarí a preklad do slovenčiny je doslovný a skôr Ťa možno napadne čo vo vete chýba v materinskom jazyku.

Čo je dôležité pri tomto type úloh je to, že potrebuješ poznať skladbu anglickej vety. Ak poznáš pravidlo SVOMPT, máš výhodu. Ak nie, treba si to určite doštudovať. V tomto type úloh Ti to určite pomôže.

Tiež je nevyhnutné ovládať vetné členy v angličtine. V tomto cvičení sa zväčša dopĺňajú kratšie slovíčka, najmä predložky, spojky, pomocné slovesá a členy. Nedopĺňajú sa tu podstatné mená, prídavné alebo plnovýznamové slovesá.

V neposlednom rade, ak si nie si istý/á napriek tomu určite niečo napíš. Aj keď Ti to príde ako blbosť, nevadí, napíš to aj tak. Stále je nejaká pravdepodobnosť, že to bude správne.

Pozor! Nezabudni na to, že v tomto type úloh sa môže dopĺňať aj zápor, napríklad ‘not’.

Teraz sa poďme pozrieť na 3. časť, a tou je Word Formation. Táto časť sa v B1 nenachádza, nachádza sa až na úrovni B2 a C1 to znamená B1 majú v tejto sekcii o jedno cvičenie menej.

Znova je veľmi dôležité prečítať si celý text a potom si prečítať celú vetu, do ktorej dopĺňaš.

Tu treba naozaj veľmi dobre identifikovať, aký slovný druh by sedel do textu. Vedľa textu máš napísané slovíčka a musia ti správne sedieť ako slovný druh do textu. To znamená, že nemôžeš si tam zameniť napríklad prídavné s podstatným menom.

Takisto potrebuješ ovládať, ako sa jednotlivé slovné druhy tvoria vo vete a aké koncovky k nim patria. Čiže ak sa pýtajú, kto/čo?, dávaš tam podstatné meno. Ak sa pýtajú aká je daná vec, dávaš tam prídavné meno. Ak ide o aktivitu, je to sloveso.

Nestáva sa, že slovíčka v zadaní budú doplnené v rovnakej forme.

Je celkom nevyhnutné vedieť, ako tvoriť slová pomocou predpôn a prípon. Zoznam týchto prípon a predpôn, a zároveň tvorenie jednotlivých slovných druhov nájdeš určite na nete. Dokáže Ti to veľmi uľahčiť prácu.

Dajme si príklad: “ a ……………. business plan” (success). Čo znamená success? No úspech.  A teda aký mám ten business plan? Úspešný business plan. Čiže dám príponu -ful, pretože je to prídavné meno = “a successful business plan”.

Takisto nezabúdaj na zápor, ktorý je tvorený pomocou negatívnych predpôn ako un-, im-, il-, a pod.

Zároveň pre jednotlivé úrovne B2/C1 existuje vždy nejaký set slov, ktoré do testov často dávajú. Takže ak budeš dostatočne trénovať, neprekvapí Ťa žiadne slovíčko, pretože je to balík slov pre každú úroveň.

Aj v tomto prípade platí, že keď nevieš, aj tak vždy niečo napíš, aj keď si myslíš, že to je blbosť, alebo že to nie je správne.

STIAHNI SI MATURITNÝ EBOOK ZDARMA

STIAHNI SI MATURITNÝ EBOOK ZDARMA ↓

ZHRNUTIE

To už bude k tejto sekcii všetko. Určite nezabúdaj cvičiť, cvičiť, cvičiť. Otvor si maturitný test a prejdi si jednotlivé časti cvičení. To je najlepšia cesta k úspechu.

V ďalšom blogu/podcaste/videu si preberieme tretiu sekciu, a to Reading.

Dočítania na budúce, bye bye!

Tvoja lektorka Kika


Autor:

Lektorka Kika