BLOG

PRÍTOMNÝ PRIEBEHOVÝ ČAS

Zdravím Ťa milá študentka, milý študent, verím, že sa máš dnes skvele a približuješ sa k svojmu anglickému cieľu.

Dnešný blog je prepis - transcript podcastovej epizódy Prítomný priebehový čas/Present Continuous, ktorú nájdeš na Spotify pod Prakticky anglicky alebo tu nižšie. Má slúžiť ako pomôcka pri počúvaní pre lepšie porozumenie a v prípade, že by si nerozumel/a nejaké anglické slovíčko a chcel/a si ho dohľadať a preložiť, tu vidíš ako sa píše.

Téma používania časov - tenses v angličtine je naozaj široká a mnohým študentom robí problémy, práve preto som sa jej rozhodla povenovať. 

Ak si máš odniesť z tohto blogu či podcastu len jednu myšlienku nech je to táto:

Pri učení sa časov v angličtine, sa sústreď nie len na štruktúru vety a pomocné slovesá, ale hlavne na ukážkové situácie, v ktorých daný čas použiješ.


PODCAST

VIDEO


PREPIS/TRANSCRIPT:

PRESENT CONTINUOUS TENSE

Dnes sa ponoríme do sveta prítomného priebehového času (Present Continuous Tense) v anglickom jazyku. Tento konkrétny čas je kľúčovým nástrojom na vyjadrenie aktivít, ktoré sa dejú v aktuálnom momente alebo v súčasnosti.

Tvorí sa použitím prítomného času slovesa 'to be' ('I am', 'he/she/it is', 'we/they are'), za ktorým nasleduje plnovýznamové sloveso s koncovkou „-ing“. Frázy ako 'I am speaking,' 'She is reading,' 'They are learning.' 'Am,' 'is,' alebo 'are' sa menia v závislosti od osoby vo vete.

Tento čas nám teda umožňuje zachytiť prebiehajúce činnosti, čo práve teraz robíme a čo práve teraz PREBIEHA.

Prítomný priebehový čas však vyjadruje viac než len prítomný okamih. Používa sa aj na opis dočasných situácií a plánov do blízkej budúcnosti.

Napríklad 'He is working on a project.' označuje prebiehajúcu aktivitu, 'She is staying with her friend.' vyjadruje dočasnú situáciu a 'We are meeting them tomorrow.' označuje budúce plány.

Tento čas môže vyjadrovať aj rozrušenie alebo hnev. = tu vždy potrebujeme použiť frekvenčné príslovky, ako sú: always, constantly alebo repeatedly.

Napríklad 'Why is he constatnly interrupting?' – „Prečo stále vyrušuje?”. 

Ak chceme povedať, že sa práve teraz niečo nedeje alebo že nemáme žiadne plány v najbližších dňoch, teda použiť zápor, musíme po zámene a slovese byť, teda to be v príslušnom tvare, použiť slovo not. Za tým už bude nasledovať plnovýznamové sloveso s príponou -ing.

Napríklad: I am not working. – práve teraz nepracujem alebo I am not cooking lunch tomorrow. – Zajtra nevarím obed.

V prípade tvorenia otázky prehodíme zámeno a sloveso to be v príslušnom tvare dáme na začiatok vety.

Napríklad Are you working? – Pracuješ? alebo Is she studying for her exam? – Učí sa na skúšku?

Všestrannosť tohto času nám teda umožňuje jasne a presne vyjadriť prebiehajúce aktivity, plány do budúcnosti, súčasné akcie, hnev alebo rozrušenie. A práve prax je kľúčová!

Zamysli sa nad tým, čo práve robíš, aké máš plány v blízkej budúcnosti, alebo si spomeň na toho, kto ťa vie pekne nahnevať (LOL). Skús si potom zostaviť vety v prítomnom priebehovom čase.

Pravidelným nacvičovaním si rozvinieš prirodzené chápanie toho, kedy a ako používať present continuous. Stane sa tým súčasťou tvojej jazykovej znalosti, zlepší tvoju schopnosť efektívne sa vyjadrovať a komunikovať v jednotlivých situáciách.

ZHRNUTIE

Ak si nezachytil/a všetko, určite si podcast pretoč, pusti si ho znova, zachytíš toho viac, ako možno na prvé počúvanie. Teraz už len zostáva nájsť si cvičenia a Present Continuous si precvičiť. Potom si vyhľadaj cvičenia na použitie obidvoch prítomných časov, ktoré už ovládaš, pretože tak je to ťažšie ako keď tvoríš vety len v jednom gramatickom čase. Veľa šťastia!

To je odo mňa všetko a počujeme sa pri ďalšej epizóde!

Tvoja lektorka Kika


Autor:

Lektorka Kika