BLOG

POROVNANIE PRÍTOMNÝCH ČASOV

Ahoj, milý študent, milá študentka! Verím, že sa máš dnes skvele a približuješ sa k svojmu anglickému cieľu!

V dnešnom článku sa zameriame na dve neoddeliteľné súčasti anglického jazyka: Present Simple (prítomný jednoduchý čas) a Present Continuous (prítomný priebehový čas). Tieto dva časy sa používajú v rôznych situáciách, a preto je veľmi dôležité pochopiť ich rozdiely. V minulých článkoch sme sa na tieto časy pozreli samostatne, no dnes si ich priamo porovnáme, aby si ich ešte lepšie pochopil/a.


PODCAST VERZIA

VIDEO VERZIA


Začnime s Present Simple. Tento čas sa používa na vyjadrenie všeobecných právd, pravidelných činností, rutín a zvykov. Okrem toho je užitočný, keď hovoríme o plánoch, ktoré sa nemenia – napríklad cestovné poriadky alebo iné udalosti podľa rozpisu. Základná štruktúra tohto času je jednoduchá: podmet/osoba + plnovýznamové sloveso v základnom tvare. Ak hovoríme o 3. osobe jednotného čísla, pridávame príponu -s (napríklad: She likes me).

Na druhej strane, Present Continuous sa používa, keď chceme vyjadriť činnosti alebo udalosti, ktoré sa dejú práve teraz alebo počas určitého obdobia. Tento čas je vhodný aj v prípade, keď hovoríme o nových zvykoch alebo návykoch, ktoré sme si práve osvojili. Ak hovoríš o budúcich plánoch, ktoré sa odohrávajú v blízkej budúcnosti, musíš pridať príslovku času, ktorá upresňuje, kedy sa to udeje. Zloženie Present Continuous je: podmet/osoba + pomocné sloveso BE (am, is, are) + plnovýznamové sloveso v základnom tvare s príponou -ing (napríklad: I am doing my homework).

A teraz si porovnajme tieto dva časy na konkrétnych príkladoch.

Vety ako The sun rises in the east (Slnko vychádza na východe), Slovakia is a small country (Slovensko je malá krajina) alebo Water boils at 100 degrees Celsius (Voda vrie pri 100 stupňoch Celzia) vyjadrujú všeobecné pravdy, a preto sa tu používa Present Simple. Tento čas sa tiež používa na vyjadrenie príkazov: John, wash the dishes, please! (John, umy riad, prosím!) alebo Jane, turn on the TV, please (Jana, zapni prosím televízor).

Ako som už spomínala, Present Simple môžeš použiť aj na vyjadrenie budúcich plánov, ale len vtedy, ak sú tieto plány nemenné, napríklad: My bus leaves in half an hour (Môj autobus odchádza o pol hodinu) alebo Our plane takes off in two hours (Naše lietadlo odlieta o dve hodiny). Naopak, ak by si použil/a Present Continuous, veta by znela takto: My bus is leaving! (Môj autobus odchádza!), čo naznačuje, že autobus práve odchádza a možno ho nestihneš.

Pozrime sa aj na pravidelné činnosti: I brush my teeth two times a day (Umývam si zuby dvakrát denne), He reads a book before bedtime (Číta si knihu pred spaním), alebo She plays tennis every Sunday morning (Hráva tenis každú nedeľu ráno). Tieto vety vyjadrujú rutiny a pravidelné činnosti, a preto je tu použitý Present Simple. Typickými pomocníkmi na vyjadrenie pravidelnosti sú aj frekvenčné príslovky alebo frázy ako two times a day (dvakrát denne) alebo every Sunday morning (každú nedeľu ráno).

Ak by si chcel/a použiť Present Continuous, tieto vety by zneli inak: I am brushing my teeth right now (Práve si umývam zuby), He is reading a book in his room (Práve si číta knihu vo svojej izbe) alebo She is playing tennis at the moment (Momentálne hrá tenis). Vidíš, že sa tým mení význam vety. Už nehovoríme o rutinách, ale o činnostiach, ktoré prebiehajú práve teraz.

Present Continuous použiješ aj vtedy, keď máš nový zvyk alebo návyk, ktorý si predtým nerobil/a, napríklad: I am sleeping a lot these days (Posledné dni veľa spím) alebo I am eating out a lot lately (V poslednej dobe často jedávam vonku). Podobné vety môžu označovať aj tzv. „annoying habits“ (otravné návyky), ako napríklad: He is constantly yelling at me (Stále na mňa kričí) alebo You are always interrupting your colleagues (Stále prerušuješ svojich kolegov/Neustále skáčeš svojim kolegom do reči). V týchto vetách sa často vyskytujú frekvenčné príslovky ako always, constantly, frequently alebo continuously.

Present Continuous môžeš použiť aj na vyjadrenie budúcich plánov, ale je dôležité pridať príslovku času, ktorá určuje, kedy sa to stane. Napríklad: I am writing a test tomorrow (Zajtra píšem test) alebo She is meeting her friend in three days (O tri dni sa stretne s kamarátkou). Keby sme použili Present Simple, tieto vety by zneli zvláštne, pretože by vyjadrovali pravidelnosť: I write a test by znamenalo, že test píšeš pravidelne, čo v tomto kontexte nie je správne. Musel/a by si pridať frekvenčnú príslovku, napríklad I write a test once a week (Test píšem raz za týždeň), čo však mení význam vety.

Taktiež je dôležité si zapamätať, že stavové slovesá, ako napríklad believe (veriť), want (chcieť) alebo need (potrebovať), sa nepoužívajú s Present Continuous, ale výhradne s Present Simple. Napríklad: I believe you (Verím ti), I want a dog (Chcem psa) alebo I need my phone (Potrebujem svoj telefón).

A ako tvoriť záporné vety v týchto časoch? Pri Present Simple používame pomocné sloveso do (alebo does pre 3. osobu) spolu so záporom not. Napríklad: I do not understand (Nechápem) alebo He does not like you (Nemá Ťa rád). Skrátené tvary don’t a doesn’t sa používajú v bežnej reči: I don’t understand (Nerozumiem). Naopak, v Present Continuous zápornú vetu tvoríme pridaním not za pomocné sloveso BE (am, is, are). Napríklad: I’m not staying with my parents (Neostávam u rodičov) alebo He isn’t having a good day (Nemá dobrý deň). Skrátené tvary sú v angličtine veľmi bežné.


ZHRNUTIE

Tak, a to je všetko k základným rozdielom medzi týmito dvoma časmi. Verím, že ti tento krátky prehľad pomohol lepšie porozumieť rozdielom medzi Present Simple a Present Continuous. Ak máš stále nejaké otázky, neváhaj mi napísať a určite to spolu vyriešime.

Prajem Ti krásny deň a budem sa tešiť, keď sa rozhodneš učiť práve so mnou!

Do ďalšieho čítania nabudúce, bye bye!

Tvoja lektorka Kika


Autor:

Lektorka Kika