BLOG

PERFEKCIONIZMUS V UČENÍ SA JAZYKOV

Zdravím Ťa milá študentka, milý študent, verím, že sa máš dnes skvele a približuješ sa k svojmu anglickému cieľu.

V dnešnom blogu by som sa s Tebou chcela pobaviť o perfekcionizme, v učení sa alebo výučbe cudzieho jazyka, a či má v tomto procese vôbec perfekcionizmus svoje miesto.

Sama si veľmi potrpím na detaily a na približovanie sa, z môjho pohľadu, k dokonalosti, avšak moja skúsenosť je taká, že učenie sa cudzieho jazyka je trocha organizovaný chaos a veľmi ťažko sa tu aplikuje práve spomínaný perfekcionizmus.


PODCAST

VIDEO


TAK AKO TO TEDA JE?

Vo všeobecnosti je táto vlastnosť v učení sa cudzieho jazyka, niekedy aj v živote, skôr na príťaž ako na osoh a veľa ľuďom prináša negatívne pocity, ako sklamanie zo samého seba, pocit, že sme hlúpi alebo nedostatočne vzdelaní, či rozhľadení, a to práve preto, že nám to nejde tak perfektne a dokonale, ako by sme si to predstavovali. U každého tieto pocity môžu mať rôznu mieru, u niekoho tá sebakritika nie je taká silná, naopak niektorí si to veľmi vyčítajú. Takže z môjho pohľadu, minimálne v začiatkoch, svoje miesto nemá.

KEDY JE PRIESTOR NA TO BYŤ TROŠKU PERFEKCIONISTA?

Poďme sa však pozrieť na situáciu, kedy tu je priestor na to byť troška detailista a chcieť si doladiť svoje vedomosti. Je to taká situácia, kedy sme už pokročilým používateľom cudzieho jazyka, a zároveň nás takpovediac baví „špárať“ sa v danom jazyku.

Avšak pre bežné fungovanie v cudzom jazyku a základnú komunikáciu, s ktorou sa väčšina z nás stretáva, nie je dôležité vedieť všetko na sto percent.

SÚ LEKTORI A LEKTORKY PERFEKTNÍ?

Keď mám byť úprimná, ani lektori a lektorky cudzích jazykov nevedia všetko na sto percent a niekedy nám vypadne slovíčko a musíme si ho pripomenúť, alebo nevieme presne prečo sa niečo používa tak, ako sa používa. My si to už však vieme dohľadať a študentom prípadne dovysvetliť.

Nie je to žiadna hanba povedať „ja neviem, nepamätám si, neviem prečo je to tak.“

Mala by som podozrenie práve u takých lektorov, ktorí tvrdia, že vedia absolútne všetko a nechybujú. To nie je realita.

AKO SA NAUČIŤ UŽÍVAŤ SI INTERAKCIE V CUDZOM JAZYKU?

Vráťme sa späť k tomu, prečo perfekcionizmus nie je úplne vhodný prístup k učeniu sa cudzích jazykov. Snaha vedieť všetko perfektne často vychádza z toho, že sa bojíme, toho, že si našich chýb niekto všimne alebo na ne poukáže. Vychádza to aj z našej neistoty. Keď začneme pracovať s nastavením mysle, že

bez chyby NEznamená lepšie,

alebo že radšej sa dorozumieť s chybami ako vôbec,

odľahne nám a uvoľníme sa, začneme si vyjadrovanie sa v cudzom jazyku užívať. Perfekcionizmus nás drží v akomsi kŕči, častokrát nás vedie k tomu, že nič nie je pre nás dostatočne dobré.

ZHRNUTIE

Odpovedz si teda sám/sama, je toto to, čo naozaj potrebujem? Je mi perfekcionizmus prínosom?

Budem rada, keď so mnou zazdieľaš svoj postoj a pohľad na túto tému a priblížiš mi svoje prežívanie.

Verím, že bol tento blog pre Teba prínosom a otvoril novú tému u Teba v živote.

Tak teda dočítania nabudúce!

Bye, bye!

Tvoja lektorka Kika


Autor:

Lektorka Kika