BLOG

MINULÝ JEDNODUCHÝ ČAS

Zdravím Ťa milá študentka, milý študent, verím, že sa máš dnes skvele a približuješ sa k svojmu anglickému cieľu.

Dnešný blog je prepis - transcript podcastovej epizódy Minulý jednoduchý čas/Past Simple, ktorú nájdeš na Spotify pod Prakticky anglicky alebo tu nižšie. Má slúžiť ako pomôcka pri počúvaní pre lepšie porozumenie a v prípade, že by si nerozumel/a nejaké anglické slovíčko a chcel/a si ho dohľadať a preložiť, tu vidíš ako sa píše.

Téma používania časov - tenses v angličtine je naozaj široká a mnohým študentom robí problémy, práve preto som sa jej rozhodla povenovať. 

Ak si máš odniesť z tohto blogu či podcastu len jednu myšlienku nech je to táto:

Pri učení sa časov v angličtine, sa sústreď nie len na štruktúru vety a pomocné slovesá, ale hlavne na ukážkové situácie, v ktorých daný čas použiješ.


PODCAST VERZIA

VIDEO VERZIA


PREPIS/TRANSCRIPT:

PAST SIMPLE TENSE

Dnes by som sa chcela zamerať na tvorbu a použitie Past Simple, čiže minulého jednoduchého času. Na konci si vypočuješ krátky príbeh o Christine, kde v rozprávaní tento čas využijem a v druhom kole budem upozorňovať na nepravidelné slovesá a preložím nejaké ťažšie frázy a slovíčka.

Tento čas je základom pre rozprávanie o udalostiach alebo aktivitách, ku ktorým došlo v minulosti.

Začnime predstavením tvorby tohto času. Pri pravidelných slovesách sa tvorí tak, že k základnému tvaru slovesa dáme príponu -ed. Napríklad sloveso talk sa zmení na talked: - She talked to me daily.Bavila sa so mnou každý deň. 

Avšak nepravidelné slovesá sa v minulom čase tvoria podľa vlastných pravidiel. Tie sa musíme naučiť naspamäť. Dobrou správou je, že pravidelným precvičovaním si tieto slovesá zautomatizujeme tak, že nad tvorbou už nebudeme musieť rozmýšľať. Nevzdávaj sa a naozaj sa im dôkladne povenuj. Odporúčam naučiť sa všetky tri tvary spolu napríklad break – broke – broken, aj keď teraz ten tretí ešte nebudeš potrebovať. Nemusíš sa potom k tomu naspäť vracať.

Mojou obľúbenou pomôckou pri učení sa týchto slovies sú irregular verbs songs alebo teda pesníčky, je to veľmi interaktívne a funny. Nájdeš ich viacero na Youtube, ale do popisu (pod podcastom) nahodím link na môj obľúbený.

V zápornom tvare minulého jednoduchého času používame pomocné sloveso „did not“, skrátene „didn’t“, za ktorým nasleduje základný tvar slovesa. Napríklad: She didn’t go to school. – Neišla do školy.

Pri tvorení otázok v minulom jednoduchom čase používame na začiatku vety pomocné sloveso did, za ktorým nasleduje osoba a základný tvar slovesa. Napríklad: "Did she go to school?".

V minulom jednoduchom čase sú typické slová ako yesterday, last week, ago, in 1999 alebo when I was young. Napríklad: „I visited my grandparents last summer.“, „She didn’t play soccer yesterday. alebo „Did you eat breakfast in the morning?“

Minulý jednoduchý čas teda používame vtedy, keď hovoríme o dávnych zvykoch a rutinách, keď chceme povedať, že sa niečo stalo v určitom roku/bode v minulosti, alebo keď chceme vyjadriť fakt alebo skutočnosť, ktorá sa stala v minulosti.

STORYTIME

One sunny morning, Christine woke (wake) up at 6:30 AM when her alarm rang (ring). She felt (feel) a bit sleepy but got (get) out of bed anyway. She made (make) herself a cup of coffee and ate a tasty pastry from the bakery nearby.

At her job in a tech company, Christine worked (pravidelné) from 9 AM to 5 PM. During her lunch break, she practised English grammar exercises in her workbook.

After work, Christine went (go) to her English class at the community center. She learned (alebo learnt) about irregular verbs, which were a bit tricky for her. She began (begin) to understand some irregular verbs, while others caught (catch) her off guard (zaskočiť).

In the evening, Christine relaxed at home. She ordered takeout for dinner and played board games with her family. They chose (choose) Scrabble, where Christine lost (lose) but enjoyed the game anyway.

Before going to bed, Christine reviewed her English notes and practised a few irregular verbs. Then she went (go) to sleep around 10:30 PM, hoping to dream in English someday.

This day showed Christine's dedication (oddanosť, venovania sa niečomu) to learning English, even with the challenges of irregular verbs that popped up (objaviť sa) throughout the day.

ZHRNUTIE

Ak si nezachytil/a všetko, určite si podcast pretoč, pusti si ho znova, zachytíš toho viac, ako možno na prvé počúvanie. Teraz už len zostáva nájsť si cvičenia a Past Simple spolu s nepravidelnými slovesami si precvičiť. Nezabudni si pustiť aj spomínaný song!

To je odo mňa všetko a počujeme sa pri ďalšej epizóde!

Tvoja lektorka Kika


Autor:
Lektorka Kika