BLOG

METÓDY UČENIA SA CUDZÍCH JAZYKOV

Zdravím Ťa milá študentka, milý študent, verím, že sa máš dnes skvele a približuješ sa k svojmu anglickému cieľu.

V dnešnom blogu by som sa chcela venovať metódam učenia sa cudzích jazykov, ich efektívnosti a najmä mojej najobľúbenejšej a myslím aj najprirodzenejšej metóde - po anglicky známej ako Immersive language learning, a teda úplne ponorenie sa do cudzieho jazyka.


PODCAST A PRÍSPEVKY

RÝCHLE ZÁZRAČNÉ KURZY A METÓDY

Ako to teda s tými metódami všeobecne je? Neustále na nás vyskakujú prevratné učebné metódy a postupy, ktoré nás naučia cudzí jazyk za pár týždňov či dokonca dní. Znie to ako nejaký podvod, že? No, ono to vlastne podvod aj je. Viem so stopercentnou istotou povedať, že tieto veľmi rýchle metódy nefungujú respektíve nefungujú tak ako by sme chceli. Za pár týždňov sa človek, samozrejme, dokáže naučiť mnoho nových slovíčok alebo fráz, ale určite nie do takej miery ako to prezentujú.

NAJEFEKTÍVNEJŠIA METÓDA JE TAKÁ, PRI KTOREJ ZVLÁDNEŠ DLHODOBO VYDRŽAŤ A BAVÍ ŤA.

Moja rada je teda neupínať sa na jeden postup, ktorý možno fungoval Tvojej kamarátke, ale skôr sa zamerať na to čo funguje u Teba. Metódou pokus – omyl zistíš, čo je pre Teba prijateľné, zábavné a zároveň z toho benefituješ. Je tiež možné kombinovať, a ja to určite odporúčam, to ako sa učíš napríklad slovnú zásobu. Niekedy máš možno náladu tvoriť si vlastné vety s použitím nových slov, ďalší krát si na to možno príliš unavený/á a radšej si len zaklikáš v appke Quizlet.

V konečnom dôsledku už nejde ani tak o metódu, ale skôr o množstvo kvalitného sústredeného času, ktorý angličtine venuješ.

IMMERSIVE LANGUAGE LEARNING

Predstav si, že ideš v lete na jazykový pobyt do Anglicka, nie sú tam žiadni Slováci a dorozumievací jazyk je iba angličtina. Navyše bývaš aj v anglicky hovoriacej rodine. S rovesníkmi debatuješ v angličtine, v supermarkete tiež  a to isté platí pre všetky ostatné Tvoje denné činnosti. Už rozumieš?

Si v absolútnom obklopení cudzieho jazyka. Si v ňom úplne ponorená/ý.

Pravdepodobne si teraz hovoríš, že tá super metóda je ísť na jazykový pobyt? Wau. Nie nie, je možné vytvoriť si takýto kvázi jazykový pobyt zo svojho života. Všetko to čo denne robíš začneš robiť do maximálnej možnej miery v anglickom jazyku. V praxi to znamená, že nebudeš počúvať slovenské rádio a čítať slovenské správy, ale switchneš do angličtiny. Prehodíš si jazyk Tvojho mobilu, siahneš po anglickej knihe a titulkách, píšeš si nákupný zoznam alebo to do list na daný týždeň v angličtine. Vyhradíš si čas kedy budeš so svojou polovičkou, dieťaťom, bratrancom alebo domácim miláčikom rozprávať v angličtine.

Ďalšou možnosťou na rozkecanie sa je English buddy.

Vo veľa prípadoch nemusíš robiť nič navyše, len zmeníš jazyk toho čo už aj tak robíš. Pridaj k tomu hodinku, dve gramatiky a konverzácie s Tvojim lektorom a je to. Immersive výučba ako vyšitá.

Ako hovorím, učenie sa cudzích jazykov je skrátka lifestyle. Výhodou imerznej metódy je, že nemáš pocit, že sa učíš a to je pre mnohých riešenie k ich častokrát negatívnemu postoju alebo zážitkov z učenia sa najmä počas študentských čias.


ZHRNUTIE

Tak čo ideš do toho?

Ak hľadáš lektorku, ktorá Ťa bude viesť a podporovať k vybudovaniu si anglického lifestylu, mám ešte zopár voľných miest.

Tvoja lektorka Kika


Autor:

Lektorka Kika